U-13 pigerne i Løgstør IF har haft en rigtig flot indendørs sæson 2011/2012. Pigerne har deltaget i mange stævner, hvor de er blevet nr. 1 eller nr. 2.Det er blevet til ialt 8 guldmedaljer, 4 sølvmedaljer og 2 bronzemedaljer.
I turneringen er det også gået forrygende. I JBU blev det til en førsteplads, hvilket kvalificerede pigerne til deltagelse ved det nordjyske mesterskab i Asaa, her gjorde pigerne rent bord og vandt alle 5 kampe og ret til videre deltagelse til de jyske mesterskaber. Den 3. og 4. marts deltager de også til Landsmesterskaberne i DGI i Aarup på Fyn.
Pigerne har trænet udendørs en måneds tid, da der kræves en del mere af dem i forårssæsonen end hidtil, hvor de nu skal spille med i den bedste række for U-13 piger. Allerede onsdag den 29. februar spiller pigerne deres første træningskamp.